Müşterilerin Bitmeyen İstekleri

Müşterilerin ihtiyacı asla bitmez ve bir proje asla tam anlamıyla bitmemiştir.

 

Bu yüzden kendime ait fikirlerden oluşan bir proje hazırlayıp yayın hayatına bir türlü başlayamadım. Kendime her konuda haksızlık ettiğimi daha sık düşünmeye başladım. İnternet geçmişime bakıyorum da sağa sola serpiştirilmiş bir kaç fotoğraf ve sosyal profil hesaplarımdan başka kendime özel kalıcı bir iz bırakamışım. Tüm birikimim 80li yıllardan günümüze kadar yaşanmış popüler kültür, sinema, tv programları, tarihe damgasını vurmuş şarkıcılar ve web geliştirme konusunda kazandığım bilgim tecrübem. Evet tüm sermayem bu.

Zaman hızla akıp giderken gençlik yıllarımda zamana duymadığım saygıyı Budist bir Rahipten daha fazla duymaya başladım. Zaman çok kıymetlidir. Yazılım Geliştirme süreci ise tamamen zamanla doğru orantılı olduğu düşücesindeyim. Dijital bir ürün, Çizim, Web Sitesi veya bir uygulamanın minicik bir modülünü ele alalım. Harcanan emek /zaman ne kadar çoksa ne kadar ince eleyip sık dokunmuşsa sonucu bir o kadar göz kamaştırıcı oluyor.

Gün sonunda kesinlikle bitirebileceğiniz hedefleriniz olsun!

Projeyi bir bütün olarak düşünüp onu en rahat kontrol edebileceğiniz, minimum modüllere parçalayarak çalışmak yararınıza oluyor. Çünkü Müşteri sizden hiç tahmin etmediğiniz bir modül ya da tüm bileşenleri etkileyen basit bir ilave istediğinde bocalayıp zaman kaybı yaşamazsınız daha önce modüler bir yapı ile geliştirmeye başlamışsanız.
Benim de hala çok sık yaptığım kod tekrarlamalarım var. Geriy dönüp refactoring yaparken en çok dikkatimi çekiyor. Burada neden bunu aynı şeyi yapmışım dediklerimden. Kendinizi tekrar etmeyin demiyorum ama bunu minimuma indirmeye çalışın.
Geliştirmekte olduğunuz  proje hangi dilde frameworkte olursa olsun, hatta spagetti dahi olsa geliştirdiğiniz projenin kod düzenini mutlaka bir Stile uygun geliştirin.Ve aynı zamanda da Tasarım Kalıplarına uymamız ileride bize faydalı geri dönüşler sağlayacaktır.