Node.js Hangi Alanlarda Kullanılır ?

2135

Sunucu ile kullanıcı arasında devamlı bağlantı gerektiren ve bu bağlantı üzerinde veri transferinin yoğun olacağı projeler tasarlamak istiyorsanız Node.js doğru tercih olabilir. Node.js ve diğer platformlarda adını sıklıkla duyduğunuz socket.io ile gerçek zamanlı uygulamalar geliştirebilirsiniz. Verilerde gerçekleşen anlık değişiklikler uygulamanın view katmanına anında yansıtılır.

PHP, Ruby On Rails ve benzer dillerde olduğu gibi sunucu kaynaklarını yormaz bu konuda oldukça cimri davranır. Sunucudaki her aktif kullanıcı için ayrı bir thread açmaz. Multithread değil singlethread mantığına göre çalışır. Her kullanıcı için farklı bir thread başlatmak yerine tüm threadleri olay-döngü modeline göre gruplar.

Canlı bahislerin, maç skorlarının anlık değiştiği uygulamalar tasarlamak istiyorsanız Node.js uygun bir platform olacaktır. Benzer şekilde Bitcoin Borsası, online oyun servisleri, ortak çalışma alanı platformları gibi alanlarda Node.js üstün performansı ile sizi şaşırtabilir.

Kullanıcılarının yüksek veri paylaşımında bulunduğu görüntülü ve sesli görüşmeler, resim, video, ses dosyalarının anlık olarak paylaşıldığı sistemlerde düşük sistem gereksinimi sayesinde donanım ve yazılım geliştirme maliyetini düşüreceği içi tercihlerinizin arasında olabilir.